Přeskočit na hlavní obsah

Zajímavé

Jedno jaro v Himalájích - cesta k posvátným vodopádům

Noc v Himalájích, vesničce Yubeng, byla sice chladná, ale klidná, vlastně jsem usnula, ani nevím jak, a probudila se až ráno, možná tím řidkým vzduchem a nebo prostě tím, že po západu Slunce se nedá nic moc dělat, když člověk cestuje sám. Těšila jsem se na další krásný den, ale opak byl pravdou - probudila jsem se do pochmurného počasí. Obávala jsem se, že celý trek ke svatým vodopádům odpískáme, ale Tashi mě ujistil, že určitě jdeme. Skvěle!
Jestli je něco, na co si v životě potrpím, tak jsou to snídaně a ráda vstanu o půl hodiny dříve, abych mohla v klidu posnídat. Na dovolené si na tom zakládám ještě víc a pokaždé chci snídat to, co snídají místní. Posnídali jsme tedy typickou tibetskou snídani - baba chléb a čaj s jačím máslem a vydali se na cestu.
Ze začátku jsme šli po rovině nebo do mírného kopce, cesta byla lemovaná barevnými vlaječkami a jak jsme stoupali výš a výš, tak se déšť začal měnit ve sníh. Byl začátek dubna, všude kvetly rododendrony a do toho sněžilo. Celkem mě to z…

Jednou nohou v Tibetu - část 2. - Historické město Lijiang

Další mezizastávkou na cestě k hranicícm Tibetu bylo Lijiang s překrásným historickým centrem.

Noční vlak přijel na čas a tak jsem se v 7 hodin ráno za svitu vycházejícího Slunce ocitla na vlakovém nástupišti. Do města to bylo jen asi 10 minut pěšky. Rána mám hrozně ráda, nejvíc ty okamžiky, kdy celé město ještě spí a já se můžu procházet bez davu lidí. To byla asi nejkrásnější část celého pobytu v Lijiangu - "to" ráno, než otevřou trhy a obchody, bez lidí a zmatku ... ten klid


Městečko je na seznamu UNESCO, takže jsem očekávala opravdu spoustu turistů, ale nakonec se ukázalo, že to nebude tak horké. Celý den jsem strávila procházením se po malých uličkách historického města a odpoledne se vydala do nedalekého parku, odkud byl překrásný pohled na nedalekou horu Jade Dragon Snow Mountain, jejíž vrchol leží v nadmořské výšsce skoro 5600 m.
východ Slunce ve městě Lijiang
Staré město a místo na snídani s místními lidmi
Město leží již v poměrně vysoké nadmořské výšce
Pohled na "Jade Dragon Snow Mountain", jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 5600m
Pohled na "Jade Dragon Snow Mountain", jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 5600m
Pohled na staré město
Staré město
Staré město
Staré město
Staré město
Pavouků bylo ve městě extrémně mnoho
V oblasti kolem města Lijiang také žije jedna z 56 uznávaných národnostních menšin v Číně a to Nasiové (Naxi). Řemesla mě zas až tolik nelákají, ale jakmile je řeč o jídle, tak na to slyším hned. Výběr restaurace na oběd byla jasná volba - místní Naxi kuchyně. Objevila jsem perfektní místo přímo ve starém městě, celý interiér byl ze dřeva a dalo se sedět venku na terase a pod sebou jste mohli sledovat místní, jak připravují dané jídlo ... S výběr jídel byl jasný - samé lokální speciality.
vchod do restaurace
venkovní terasa
doslova otevřená kuchyně 😀
tradiční Naxi pokrm - rýžové nudle s arašídy
rýže v bambusu (bamboo rice)
tradičně upravené kuře v Naxi stylu
Město Lijiang je speciální ještě jednou věcí a to, že je tam Pražská kavárna s celkem zajímavou historií, dokonce je i na seznamu doporučených míst v Lonely Planet průvodci. Provincie Yunnan je navíc jediná v Číně, kde se pěstuje káva a není divu, že jsou zde kavárny doslova na každém rohu. Vyzkoušet speciální odrůdu "peaberry" byla téměř povinnost.

Zůstala jsem jednu noc, druhý den ráno na mě totiž čekalo dobrodružství v podobě dvoudenního putování soutezkou "skákajícího tygra" ...

Instagram Feed

Instagram